Nuri Paşa Cd. 65–73 34464 Sarıyer İstanbul Türkiye

Tapu Harcı Değişikliği İptal

4 gün önce yayınladığımız tapu harcı haberi dün itibariyle iptal edildi,

Yeni Kabul Edilen Tapu Harcı Düzenlemesi İptal Edildi!

Tapu Harcının, devletin ve özel şirketlerin belirleyeceği ‘gerçek değer’ üzerinden ödenmesini öngören Tapu Harcı Düzenlemesi iptal edildi. Sözcü’den Erdoğan SÜZER’in haberine göre; İktidar partisi milletvekilleri tarafından hazırlanan ve içerisinde Konaklama Vergisi, Dijital Hizmet Vergisi gibi vergilerin de yer aldığı yasa teklifinde yer alan Tapu Harcı düzenlemesi, iktidar ve muhalefet milletvekillerinin verdiği önergelerle TBMM Genel Kurulunda metinden çıkarıldı.

Tapu Harcı Düzenlemesi iptal edilmeseydi 8-10 kat daha fazla vergi ödenecekti Genelde evin değeri tapuda düşük gösterildiği için, ödenen Tapu Harcı ve Emlak Vergisi değerleri de düşük çıkıyordu. Şayet bu madde yasalaşmış olsaydı; Ev, arsa gibi gayrimenkul alan ve satanlar 8-10 kata varan tutarlarda daha fazla tapu harcı ödemek zorunda kalacaklardı. Bu uygulama bazı il ve ilçelerde 3-4 yıl sonra başlayacak, dolayısıyla da tapu harcında ülke genelinde birbirinden farklı iki ayrı yöntem devrede olacaktı.

Gerçek değerin tespiti hem devlet hem de özel kişi ve şirketler tarafından yapılacak, evini satanlar satışa çıkmadan önce bu şirketlere 500-600 TL civarında para ödeyip değer tespit yaptıracaktı. Belediyeler Emlak Vergisini Tapu Harcına esas değer üzerinden aldığı için, ev ve arsa sahiplerinin her yıl çok daha fazla Emlak Vergisi ödemesine yol açacaktı. Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasını öngören yasa teklifinin TBMM Genel Kurulundaki görüşmelerinde, kamuoyunda büyük tartışma ve endişe yaratan tapu harçlarıyla ilgili 30 ve 31’inci maddeler teklif metninden tamamen çıkarıldı. Yılbaşından itibaren yüzde 4 uygulanacak Mevcut düzenlemeye göre gayrimenkul alım ve satımlarında alıcıdan ve satıcıdan yüzde 2 olmak üzere evin satış bedeli üzerinden toplam yüzde 4 oranında tapu harcı alınıyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz yıl Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ‘Konutta KDV ve Tapu Harcı İndirimi’ uygulaması başlatılmış ve tapu harçları yüzde 4’ten yüzde 3’e indirilmişti. 2020 yıl başından itibaren tapu harcında tekrar yüzde 4’lük oran uygulanacak.

Mevcut sistemde satış bedeli olarak satıcının beyan ettiği değer esas alınıyor. ‘Beyan edilen değer’ de genel olarak ‘gerçek değer’in 8-10 kat daha altında oluyor. Tapu harcı düzenlemesi iptal edildi başlıklı haber, sozcu.com.tr internet sayfasında Erdoğan SÜZER tarafından 22 Kasım 2019 tarihinde yayımlanmıştır.

 Diğer Duyurular

Yorumlar

  • İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.