Nuri Paşa Cd. 65–73 34464 Sarıyer İstanbul Türkiye

Satış ve Kiralamada Enerji Kimlik Belgesi Zorunluluğu İptal Edildi

15.12.2019 tarihinde paylaştığımız duyuruda, satış ve kiralamada Enerji Kimlik Belgesi zorunluluğu hususunu konu alan bir haber yapmıştık. 27.12.2019 tarihinde Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastrolar Genel Müdürlüğü Tapu Dairesi Başkanlığı Resmi İnternet sitesinden yapılan ilanda, Genel Müdür Vekili Mehmet Zeki ADLI'nın imzası ile yayımlanan genelde; 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle, tapu merkezlerinde artık satış ve kiralama işlemlerinde şart koşulan "Enerji Kimlik Belgesi" ibrazı zorunluluğu kalkmıştır

Son zamanlarda, gayrimenkulünü değerlendirmek isteyen mülk sahipleri, Enerji Kimlik Belgesi işlemleri ile uğraşmamak için 1 Ocak 2020 tarihine kadar gayrimenkullerini işleme kavuşturmak istiyorlardı. Buna istinaden, yılın son günlerinde tapu kadastro genel müdürlüklerinde yoğunluklar yaşanmaktaydı. Genel müdür vekili Mehmet Zeki ADLI'nın yaptığı açıklamaya göre artık satış ve kiralama işlemleri için Enerji Kimlik Belgesine gerek kalmadı.

Enerji Kimlik Belgesi alanlar ne yapacak?

Satış veya kiralama esnasında, Enerji Kimlik Belgesi olan gayrimenkullerin işlemlerinde, "Enerji Kimlik Belgesi Vardır, tarafıma verilmiştir" ibaresi ile işlem yapılacak. Enerji Kimlik Belgesi olmayan binalar için satış/kiralama işlemlerinde, "Enerji Kimlik Belgesi olmadan satış/kira şerhi işleminin yapılmasını kabul ediyorum/ediyoruz." şeklinde başvuru belgesinin ilgili yerine başvuru esnasında veya en geç imza aşamasında tarafların beyanı ile imzalatılarak işlemlere yön verilmesi ve enerji kimlik belgesi ibrazının aranılmaması hususu tapu müdürlüklerine bildirilmiştir.

Enerji Kimlik Belgeleri ileri bir tarihte zorunlu olacak mı?

Konu ile ilgili yapılan açıklamalarda, ileri bir tarihle ilgili bir yaptırımın söz konusu olacağı bilgisi verilmemiştir. Sadece, 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle daha önce duyurulan, satış ve kiralamada zorunlu olan Enerji Kimlik Belgesi ibrazı kaldırılmıştır.

Kaynak: Tapu Kadastro ilgili ilanı

Diğer rağbet gören duyurular:
Tapu Harcı Düzenlemesi İptal Edildi
- 100 Bin Konut Projesi Kapsamında Başvurular Devam Ediyor (Son Başvuru 15.01.2019)

Hizmetlerimiz:
- Profesyonel Gayrimenkul Danışmanı olarak nasıl çalışırız, "neden biz?"adlı bilgilendirici yazımız
- Sarıyerde Gayrimenkul Danışmanı

İlanlarımız:
- Sarıyerde Satılık Villalar
- Sarıyerde Kiralık Konutlar
- Kıymetli Arsa ve Diğer ilanlar

Güncel Haberlerimiz İçin:
- Sarıyer Emlakçısı Facebook
- Sarıyer Emlakçısı İnstagram

 Diğer Duyurular

Yorumlar

    İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.