Nuri Paşa Cd. 65–73 34464 Sarıyer İstanbul Türkiye

Neden Biz?

              Neden Biz?

Gayrimenkul tanıtımı (kiralık veya satılık ilanı) bir mesajdır. Mesajın içeriği; gayrimenkulün, hitap ettiği kişilere gayrimenkulün iç yapısı ve konumu hakkında bilgiler vermektir. Gayrimenkul sahibinin, doğru kişiye, hızla bu mesajı sağlıklı bir şekilde yani doğru bilgilerle ulaştırma gayesi bulunmaktadır. Bir mülk, er yada geç satılır veya kiralanır. Bir müşteri, er yada geç aradığı mülke sahip olur. Önemli olan, iki ihtiyaç sahibini en hızlı şekilde kesiştirmeyi bilmektir

Sizlere bu yazıyı yazma amacımız, çalışma aşamalarımızı ve alışılagelmişin dışında pazarlama stratejimizin varlığından sizleri haberdar etmektir. Bu sayfaya rakiplerimin girip stratejilerimize ortak olabilme ihtimalini hesap edebiliyorum ancak buna rağmen tüm şeffaflıkla sizlere nasıl daha iyi gayrimenkul pazarlanır bundan bahsedeceğim. Rakiplerimizle de merak ettikleri hususlarda fikir alışverişi yapabileceğimi tüm samimiyetimle paylaşmak isterim.

Gayrimenkul pazarlamak, sadece gayrimenkul alanında bilgilerle yetinmeyi kabul etmiyor. Aynı zamanda pazarlama uzmanı olmak zorundasınız. Çünkü, insanların en zor kararlarından biri olan yaşama alanı belirleme, birçoğunun yıllardır birikimini yönlendirme kararlarında etkili olma aşamasında ikna etmeyi hedefliyorsunuz. Üstelik, bu eforu sadece bir kişiye değil, çoğunlukla tüm aile bireylerini ikna etmeyi hedefliyorsunuz. Bu sebeple, müşteri alternatifiniz, portföyünüze ihtiyacı olan maksimum müşteri adaylarına ulaşarak, portföyünüze tam manada ihtiyacı olan müşterilere hızlıca gayrimenkul ilan mesajını iletmelisiniz. 

Sizlerin, tüm portföylerimize uyguladığımız geleneksel gayrimenkul pazarlama aşamalarını anlatarak zaman kaybetmenize sebep olmayacağım. Bu kısımda merak ettiğiniz çalışmaları, etrafınızda gördüğünüz emlak ofislerinin yaptığı çalışmaların aynısı diyerek cevaplayabilirim. Ben sizlere ekstra olarak, günde ülkemizde insanların 3 ile 11 saat arasında vakit geçirdiği, 46 milyondan fazla kullanıcısının olduğu İnternet pazarından bahsedeceğim. İnternet reklam araçlarını iyi kullanmayı bilmek, bilmeyenler için İstiklal Caddesinin göbeğinde iş yeri açmak gibidir. İnternet reklam uzmanları tarafından tanıtımlar yapmak ise, İstiklal Caddesi kadar yoğun bir caddede sadece sizin iş alanınızla ilgilenen kalabalığın içerisinde dükkan açmak gibidir. Daha somut bir veri vermem gerekirse, İnternet'in sadece Facebook kanadı borsa indeksi, ülkemizdeki tüm şirketlerin toplam borsa hisselerinden 14 kat daha büyüktür. İnternet, böylesine güçlü bir tanıtım ve iletişim aracıyken, geleneksel emlak çalışmalarının yanı sıra İnternet imkanlarını neden kullanmayalım? 

İnternet reklamları derken, ilan sitelerine girilen ilanları kastetmiyorum. Onları zaten geleneksel emlak çalışmaları kategorisinde sayıyorum. Anlatmaya çalıştığım, sabah uyandınız işe giderken sosyal medya hesaplarınıza girerek vakit geçirmek istediniz, orada karşınıza çıkmaktan bahsediyorum. Arama motorlarında (google, yandex, v.s) ihtiyacınız olan bir varlığı arattığınızda, sizlere reklam uzmanlarının ürün veya hizmetlerini sunarak sizlere tercih alternatifi oluşturmasından bahsediyorum. YouTube'da bir video seyrederken çıkan reklamlarda, ihtiyacınızın karşınıza gelmesinden bahsediyorum. 

Facebook, instagram, google gibi sosyal internet siteleri, yaşınızı, cinsiyetinizi, ilgi alanlarınızı, oturduğunuz bölgeyi, medeni durumunuzu gibi birçok veriyi sizlerin rızasıyla alarak reklam mekanizmaları içerisinde reklam uzmanlarına sunuyor. Bu sayede, ben İstanbul Sarıyer'de satılık daire ilanını, Şırnak Silopi'de bir vatandaşa sunmuyorum. Veya Sarıyer Tarabya'da kiralık villa ilanımı, 15 yaşındaki bir çocuğa sunmuyorum. Ne pazarlıyorsam, doğru hedef kitlemi (yaş, cinsiyet, ilgi alanı, oturduğu konum, bütçe imkanı, v.s) kriterleri belirleyerek doğru kişiye en hızlı zamanda reklamı gösteriyorum. Bu sayede, müşteri, ilan sitelerine girmeden, emlak ofisimi ziyaret etmeden; sabah işe giderken "5 dakika uğrayıp çıkarım" dediği İnternet mecrasında,  satılık veya kiralık gayrimenkul ilanımı ona göstererek o esnada telefonla randevu alma imkanı sunuyorum. 

Geleneksel emlak pazarlama ve İnternet reklamları ile bu iş yeterli olur mu? Hayır. Sunum çok önemli. Günümüzde zaman çok kıymetli bir değer. Otobüs duraklarında geçirilen zaman, seyredilen bir dizide reklamın bitmesini beklemek v.s ne çok can sıkıcıdır değil mi? Oysa ki en fazla 10 dakika... Ancak hiçbirimizin fazladan ayıracak 10 dakikası yok. Dolayısıyla, hiçbir müşteriyi "bu gayrimenkulü görmeye gitmek için zaman harcamama gerek var mı?" sorusuyla baş başa bırakmamalıyız. Bunun için, gayrimenkul tanıtım metnini çarpıcı, görselleri etkileyici açılardan kaliteli makinalarla çekerek müşterinin zamanına değer hale getirmeli, müşteriyi heyecanlandırmalıyız. Kısaca, daha hızlı sonuç için daha fazla ihtiyaç hissettirmeliyiz.  Bu hususta altını çizmek istediğim bir nokta, elimizdeki gayrimenkulü hızlıca nakite çevirmek değil amaçladığımız sonuç; pazarladığımız gayrimenkule ihtiyacı olan müşteriyi en hızlı şekilde ulaştırmayı hedefliyoruz. Yani biz, sadece para kazanmak değil yaptığımız işle kaliteli hizmet sunarak, insan değerlerine özen göstererek sevilen bir marka olmayı da amaçlıyoruz.

KTÜ - Bilgisayar Programlama Bölümü Mezunu,
Dijital Pazarlama Uzmanı,
Gayrimenkul Danışmanı, 
Mehmet ÖZTÜRKSayfa Etiketleri:
Sarıyerde Emlakçı , Yeniköy kiralık , Tarabya Kiralık Villa , Tarabya Satılık Villa ,Tarabyada Satılık EvBüyükdere Satılık Villa , Bağlar emlak , Yeniköy Bağlar Emlak , Tarabya Remax , Sarıyer Remax , Kulvar Emlak Sarıyer , Kireçburnu Emlakçı , Yeniköyde Emlakçılar , Ferahevler Emlakçı , Ferahevler Kiralık Daire , Yeniköy Kiralık Depo , Tarabya Kiralık Depo ,  Sarıyer Erdem Emlak